Zanim przyjdzie wolontariusz

Zanim przyjdzie wolontariusz

Działalność organizacji pozarządowych w dużej mierze opiera się na wolontariuszach. To ludzie, którzy oddają swój czas dla dobra społecznego. Ale jak znaleźć dobrego wolontariusza?

Spotkałem wielu bardzo oddanych swojej pracy wolontariuszy. Ludzi, którzy poświęcili godziny swojego czasu, by mogło się odbyć jakieś wydarzenie, by pomóc bezpośrednio potrzebującym, by ogarnąć funkcjonowanie biura.

Niestety spotkałem także wolontariuszy wypalonych, zrezygnowanych, takich, którzy ciągną powierzone im sprawy siłą rozpędu, ponieważ do czegoś się zobowiązali. I nagle znikają. I nie ma z nimi kontaktu.

O systemie motywacji wolontariuszy napiszę w najbliższym czasie, dziś chciałbym się skupić na tym, jak pozyskać dobrego wolontariusza. Przede wszystkim, musimy wiedzieć kogo szukamy. Do jakich konkretnych zadań jest nam potrzebny. Przygotowanie listy obowiązków wolontariusza nie różni się od listy zadań dla dowolnego pracownika naszej organizacji. Po prostu, by nasze relacje były jasne i uczciwe, nasz wolontariusz powinien już na rozmowie kwalifikacyjnej wiedzieć, czego od niego oczekujemy i jakie doświadczenie u nas zbierze.

Nie bez przyczyny wspomniałem o rozmowie kwalifikacyjnej – jeżeli chcemy pracę wolontariusza traktować poważnie, to powinniśmy go sobie zrekrutować. Zachowując wszystkie elementy takiego procesu: ogłoszenia rekrutacyjne, analizę CV, rozmowę z kandydatem. To buduje powagę tego stanowiska – nie traktujemy wolontariusza jako popychadło do wykonywania prac, których nikt nie ma ochoty robić, ale osobę, która jest członkiem zespołu. Z wszystkimi wynikającymi z tego przywilejami i odpowiedzialnością (jedyne co nas różni, to wynagrodzenie).

Przy rekrutacji szczególnie ważne jest to, by znaleźć osobę, która aplikuje do nas nie dlatego, że chce zdobyć jakąś nową pozycję w CV, ale taką, która w ramach naszej organizacji chce zmienić świat. I od nas potrzebuje informacji jak to zrobić i wolnej ręki. Dlatego tak ważne jest ideowe przekonanie kandydatów – jeżeli nie motywują ich pieniądze, to muszą mieć powód, żeby codziennie wstawać z łóżka i przychodzić do ciężkiej pracy, za którą wynagrodzeniem jest dobre słowo. I możliwość rozwoju osobistego (szkolenia, praca w zespole, konkretne umiejętności, których się uczy przy starszych kolegach i koleżankach).

Jak należy prowadzić wolontariusza? Dać mu dużą swobodę przy realizacji zadań, ale jednocześnie otoczyć dość bliską opieką i być gotowym do odpowiadania na każde, nawet najgłupsze, pytanie. Bo czasami, to są bardzo mądre pytania.

A Ty, jak dbasz o swoich wolontariuszy?

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *