[Praktyczne NGO #2] Klucz relacji

[Praktyczne NGO #2] Klucz relacji

Człowiek jest najlepszą inwestycją – twierdzi hasło propagandowe Unii Europejskiej. Dużo w tym prawdy, jednak istotniejsze jest inwestowanie w relacje między ludźmi.

Współpracując z różnymi organizacjami pozarządowymi dochodzę do wniosku, że najbardziej poukładane, efektywnie działające i pozyskujące potrzebne środki na działania, są te stowarzyszenia czy fundacje, które otaczają się ludźmi – i budują z nimi relacje.

Wyrażenie „budować relacje” staje się coraz bardziej wydmuszką idei, niż pełnokrwistym określeniem żywej więzi międzyludzkiej. Dlatego, moim ulubionym porównaniem jest drzewo. Sadzonkę drzewka relacji zasadzamy przy pierwszym spotkaniu z człowiekiem. Zazwyczaj podlewamy go kawą czy herbatą. Odczekujemy pewien czas i ponawiamy spotkanie – pozwalamy zapuścić pierwsze korzenie – często jest to prośba o pierwszą darowiznę, zaproszenie na wydarzenie czy koncert. Następnie przychodzi czas na spotkanie w siedzibie organizacji – nasz sympatyk poznaje zespół, działania, podopiecznych.

Skala działań i wizja przyszłości tak go pochłania, że z miejsca chce zostać regularnym Darczyńcą organizacji. Jeżeli zostanie dobrze poprowadzony – otrzyma podziękowania, sprawozdania z działań, zaproszenia na gale Darczyńców – może stać się Ambasadorem organizacji. A u krańca ziemskiej drogi, może zachcieć wydać ostateczny owoc – zapis testamentowy na rzecz organizacji, którą prowadzą jego Przyjaciele, którą sam przez tyle lat wspierał i współtworzył.

Często, gdy pojawia się kwestia inwestycji w relacje, ze strony pracowników NGO pojawia się opór – przecież nie mamy na to czasu. Bieżąca praca i próba łatania dziur w budżecie tak nas pochłania, że nie mamy czasu dla naszych rodzin, nie wspominając o spotkaniach z prawie obcymi ludźmi.

Doświadczenie pokazuje, że „zmarnowanie” czasu na takie spotkania przynosi bardzo dobre efekty – nagle budżet zaczyna się domykać, pojawiają się nowi ludzie, którzy się angażują lub rozwiązania, które automatyzują pracę. I otwierają się zupełnie nowe możliwości.

Dlatego, serdecznie Ci radzę – zainwestuj w kawę, herbatę i rozmowę z drugim człowiekiem. Możesz tylko zyskać – pozostaje pytanie, czy w długiej czy w krótkiej perspektywie.

Oczywiście, jeżeli chcesz mnie zaprosić na kawę czy herbatę i porozmawiać – nie krępuj się. Napisz na szczepan@kasinscy.com

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *